loading

Chcesz nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy ?

ZADZWOŃ: 507 112 999

 

AUTOMATYCZNY DEFIBRYLATOR ZEWNĘTRZNY (AED- ang. Automated External Defibrillator)

 

          Każdego dnia dochodzi w Europie  do około dwóch tysięcy zatrzymań krążenia. Głównie z przyczyn kardiologicznych. Podczas zatrzymania krążenia mięsień sercowy, zamiast wykonywać regularne skurcze - może drżeć, w skutek, czego, krew w organizmie człowieka przestaje krążyć. Narządy, a w szczególności mózg są niedotleniane i po kilku minutach zachodzą nieodwracalne zmiany martwicze. Sytuacja, w której mięsień sercowy wykonuje chaotyczne i nieregularne skurcze nazywamy migotaniem komór. Jedynym ratunkiem dla osoby z zatrzymaniem krążenia jest jak najwcześniejsze wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia, co przyczynia się do zwiększenia szans na przeżycie poszkodowanego. Dodatkowo poszerzając te czynności o defibrylację, możemy przywrócić prawidłową akcję serca. W wielu przypadkach NZK przywrócenie prawidłowej akcji serca możliwe jest jedynie dzięki wczesnej defibrylacji. W związku z tym defibrylacja jest tym skuteczniejsza im szybciej zostanie wykonana. Wykonanie defibrylacji przy użyciu AED nie jest skomplikowane i wykonać może ją każdy po ukończeniu krótkiego szkolenia. Automatyczny defibrylator zewnętrzny to niewielkie urządzenie ważące ok. 4-5 kg, z wyglądu przypominające walizkę.

          Użycie AED jest bardzo proste. Po włączeniu defibrylatora, urządzenie wydaje nam komendy głosowe jak należy postępować. Dwie elektrody znajdujące się w zestawie przyklejamy na gołą klatkę poszkodowanego- pod prawym obojczykiem i na lewym boku poniżej serca. Po przyklejeniu elektrod postępujemy zgodnie z zaleceniami. Defibrylator w pewien sposób kontroluje akcją ratowniczą, automatycznie analizując rytm serca, co 2 minuty.   Nie wyprzedzamy zaleceń defibrylatora tylko postępujemy zgodnie z jego poleceniami. Należy także pamiętać, że automatyczny defibrylator zewnętrzny nie wykona defibrylacji, jeśli nie będzie to konieczne. Defibrylacji nie wykonujemy w czasie deszczu, na mokrym podłożu, a osoby mokre, należy wcześniej osuszyć.

          Statystyki użycia AED dowodzą, że wykonanie defibrylacji w ciągu 3-5 minut od zatrzymania krążenia może skutkować przeżywalnością na poziomie 50-70%.  Dlatego Automatyczny defibrylator zewnętrzny stanowi przełom w masowych działaniach ratowniczych, pozwalając na resuscytację pacjenta w stanie nagłego zatrzymania krążenia. Zwiększenie szans na przeżycia pacjenta z zatrzymaniem krążenia jest możliwe za pomocą wprowadzenia programów powszechnego dostępu do automatycznych defibrylatorów. W miejscach publicznych, galeriach handlowych, portach lotniczych, dworach kolejowych i autobusowych, halach sportowych – wszędzie tam, gdzie występuje duże zagęszczenie populacji ludzkiej, należy umieszczać AED oraz szkolić ludzi, a zwłaszcza informować ich o dostępności tych urządzeń, gdyż bez użycia AED szanse na przeżycie są nikłe. Każda minuta opóźnienia w wykonaniu defibrylacji zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia o 10-12%. Po upływie 10 min przywrócenie prawidłowej akcji serca jest już niezwykle trudne i w większości przypadków oznacza śmierć poszkodowanego. W Polsce Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym zobowiązuje zespół ratownictwa medycznego do przyjazdu w  czasie nie większym niż 15 minut w mieście i 20 minut na wsi. Niestety często, w szczególności w godzinach szczytu, czas oczekiwania na przybycie służb ratunkowych jest dłuższy, dlatego tak ważna jest pierwsza pomoc udzielona ofiarom wypadków przez świadków zdarzenia.

 

 

AED U DZIECI:

 • wiek > 8 lat
  użyj modelu AED dla dorosłych
 •  wiek 1-8 lat
  użyj elektrod pediatrycznych i przystawki zmniejszającą energie defibrylacji lub AED przystosowanego do dzieci (jeżeli braku użyj modelu dla dorosłych)
 •  wiek < 1 roku
  nie zaleca się stosowania AED, z wyjatkiem sytuacji, w której przyczyną zatrzymania krążenia jest choroba serca.
  W takich przypadkach, jeżeli AED jest jednym dostępnym defibrylatorem, należy rozważyć jego użycie (najlepiej z przystawką zmniejszającą dawkę energii).

 

 

 

 

 

AED montowany jest w specjalnych oznaczonych szafkach, tak aby w razie potrzeby był łatwy do lokalizacji. Kolor i kształt szafki jest dowolny.

 

 

 

 

 

Aby łatwiej było można zlokalizować AED, defibrylator oznaczony jest specjalnymi znakami (serce z błyskawicą).

 

 

 

 

 

 

 

 

AED różnią się wielkością, kolorem w zależności od producenta, ale wszystkie posiadają te same cechy: samoprzylepne elektordy, samodzielnie analizują rytm serca, same decydują o defibrylacji.

 

NUMERY ALARMOWE

 

112  EUROPEJSKI NR RATUNKOWY

999  POGOTOWIE RATUNKOWE

998  STRAŻ POŻARNA

997  POLICJA

 

991  POGOTOWIE ENERGETYCZNE

992  POGOTOWIE GAZOWE

993  POGOTOWIE CIEPŁOWNICZE

994  POGOTOWIE WODOCIĄGOWE

986  STRAŻ MIEJSKA

DANE FIRMY:

telefon:

507 112 999

e-mail:

szkolenia@pierwszapomoc.edu.pl

adres:

Żory