Placówki medyczne muszą cechować się sterylnością, bezpieczeństwem oraz najwyższym poziomem higieny. Stąd też niezwykle ważna jest systematyczna dbałość o czystość oraz regularne dezynfekcje wyposażenia czy innych powierzchni. Tego typu miejsca są szczególnie podatne na działanie wszelkich wirusów, bakterii oraz drobnoustrojów. To również częste zetknięcia się osób zdrowych i chorych. Właśnie dlatego tak istotne jest utrzymanie sterylnych warunków w placówkach medycznych.
Dlaczego tak ważne jest utrzymanie kozetek lekarskich w odpowiednim stanie?
Kozetki lekarskie stanowią nieodłączny element wyposażenia gabinetów medycznych, przychodni, szpitali, sanatoriów czy hospicjum. Spełniają niezwykle ważną funkcję, ponieważ to właśnie na nich diagnozowani i badani są pacjenci. Na kozetce można również przeprowadzać drobne zabiegi, masaże czy rehabilitacje. Wyposażenie to jest na co dzień wykorzystywane przez lekarzy, pielęgniarki czy pacjentów.
Dlaczego istotne jest zapewnienie sobie możliwości szybkiej dezynfekcji tego mebla?
Przychodnie czy gabinety lekarskie na co dzień są pełne pacjentów. Nie ma więc czasu na skomplikowane procedury, które zapewnią sterylność oraz higienę. Kozetki lekarskie wykorzystywane są w placówkach medycznych podczas przeprowadzania diagnostyki oraz badań. W ciągu dnia korzysta z nich duża liczba pacjentów, którzy zmagają się z różnymi chorobami. Kluczowa jest zatem szybka dezynfekcja, która musi nastąpić po każdym pacjencie, aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się czynników chorobotwórczych. Zastosowanie bezszwowej tapicerki znacząco usprawni całą procedurę.
4 sposoby na łatwe utrzymanie kozetki lekarskiej w czystości
Pierwszym sposobem jest dobór odpowiedniej kozetki lekarskiej. Wyposażenie to musi być funkcjonalne, praktyczne oraz bezpieczne, stąd też należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania. Z racji swego przeznaczenia, kozetka lekarska musi być wykonana z solidnych materiałów, które będą odporne na uszkodzenia mechaniczne czy działanie środków dezynfekujących.
Dobra jakość przekłada się na komfort pracy oraz estetykę, a stabilna konstrukcja zapewni trwałość oraz bezpieczeństwo użytkowania. Kozetka powinna być wykonana z rur stalowych, pokrytych lakierem proszkowym, co zapewnia jej wytrzymałość i pełną odporność na działanie szkodliwych czynników.
Drugim sposobem jest dobór właściwej tapicerki. Kozetka lekarska składa się ze stabilnego leża oraz zagłówka, które są tapicerowane materiałem skóropodobnym. Istotne jest, aby tapicerka była bezszwowa, co uniemożliwi gromadzenie się wszelkich bakterii, wirusów oraz drobnoustrojów. Brak szwów to gwarancja szybkiej i dokładnej dezynfekcji, co jest niezwykle ważne w miejscach, gdzie jest duża rotacja ludzi. Tapicerka musi być również odporna na częste przecieranie.
Trzecim sposobem jest wybór kozetki lekarskiej z dodatkowymi akcesoriami. Dużym ułatwieniem jest wybór łóżka z uchwytem na papier lub prześcieradło. Umiejscowione z tyłu leżanki pozwalają na sprawną wymianę podkładu po każdym pacjencie bądź w razie konieczności w trakcie przeprowadzania kolejnej procedury medycznej. Uchwyty są niezwykle wytrzymałe i cechują się solidną konstrukcją, w pełni odporną na działanie szkodliwych czynników. Dodatkowo są wygodne w użytkowaniu, ponieważ prześcieradło z łatwością się rozwija. Szerokość uchwytu jest dostosowana do konkretnego modelu leżanki.
Sprawna wymiana podkładu zapewnia wysoki poziom higieny i bezpieczeństwa w trakcie wykonywania badań bądź zabiegów. Cała procedura nie trwa długo, dzięki czemu pacjenci nie muszą czekać na odpowiednie przygotowanie gabinetu. Co ważne, można tutaj również zastosować nieprzemakalne prześcieradła.
Czwartym sposobem jest dobór odpowiednich środków dezynfekujących. Kozetki lekarskie są przystosowane do częstego mycia, dzięki czemu systematyczne czyszczenie nie uszkadza ich konstrukcji czy tapicerki. Tak przygotowane kozetki lekarskie nawet po kilku latach eksploatacji, prezentują się nienagannie.
Środki dezynfekujące powinny zawierać odpowiednie stężenie alkoholu, aby zabić wszelkie drobnoustroje. Istotne jest również zastosowanie chloru czy fenoli, gdyż wykazują silne właściwości bakteriobójcze i doskonale dezynfekują wszelkie powierzchnie. Co istotne, czyszczeniu powinny podlegać wszystkie widoczne elementy, nie tylko tapicerka.
Zachowanie sterylnych warunków w placówkach medycznych jest niezwykle ważne. W gabinetach lekarskich przebywają osoby z różnymi chorobami, dolegliwościami czy schorzeniami, stąd też kluczowe jest zapewnienie higienicznych warunków badania czy diagnozowania. Z racji sporej rotacji osób, zadanie to nie jest proste, jednak odpowiednio dobrane wyposażenie oraz stosowanie właściwych środków dezynfekujących, znacząco usprawni całą procedurę.