CHWYT KOŃCZYNOWY
Chwyt ten pozwala na stosunkowo proste i szybkie przeniesienie poszkodowanego przez dwóch ratowników. Jeden chwyta poszkodowanego pod pachami, a drugi pod kolanami.
Źródło: http://bip.kpswjg.pl/userfiles/file/doc/zr21/ZA%A3ACZNIK%20zarzadzenie%2040%20Procedury%20ewak.%20os.%20niepe%B3.%2030.04.2021.pdf
CHWYT ,,NA STOŁECZKU"
Chwyt ten można zastosować, gdy ratowników jest dwóch, a poszkodowany jest przytomny i współpracujący, jednak nie jest w stanie przemieszczać się na własnych nogach. Ratownicy tworzą ze swoich rąk „stołeczek", na którym siedzi poszkodowany, jednocześnie trzymając ratowników za szyje.
Źródło: https://www.zukowo.pl/files/others/zal._nr_9_ewakuacja_niepe.pdf
Konieczność ewakuacji poszkodowanego często będzie wymagać od ratownika szybkości decyzji i improwizacji. Może on zastosować opisane powyżej techniki lub wykorzystać dostępne rzeczy codziennego użytku, jak np. koc czy kurtka, i spróbować przeciągnąć na nich poszkodowanego. Należy jednak pamiętać, że takie metody zarezerwowane są dla ewakuacji natychmiastowej związanej z wystąpieniem bezpośredniego zagrożenia. W pozostałych przypadkach ewakuacji należy dokonywać przy użyciu odpowiedniego, profesjonalnego sprzętu.