loading

 

CHWYT STRAŻACKI

 

Nazwa tej techniki związana jest z faktem, iż dawniej strażacy często stosowali ją do ewakuacji poszkodowanych z płonących budynków. Obecnie w takich sytuacjach zalecane są inne techniki, ale chwyt strażacki wciąż jest używany do ewakuacji poszkodowanego poza pożarnictwem. Jest to bardzo stabilny chwyt - poszkodowany spoczywa na barkach ratownika i dzięki temu może zostać przeniesiony

nawet na znaczny dystans. Podstawową wadą tej techniki jest jednak to, że wymaga od ratownika użycia dużej siły i stanowi spore obciążenie dla jego kręgosłupa. Dlatego stosując ją, należy zachować szczególną ostrożność, a poszkodowanego podnosić na ugiętych nogach.

 

Chwyt strażaki polega na podniesienieniu poszkodowanego i przeniesienie go na barkach w miejce bezpieczne. Jedną ręką chwytamy przegub dłoni poszkodowanego, a drugą chwytamy pod nogami równocześnie zaczepiając ją o kolano poszkodowanego i przerzucając go przez ramię. Asekurujemy osobę przed upadkiem poprzez zachaczenie naszej ręki o przedramię poszkodowanego, dzięki czemu nadal pozostaje nam jedna wolna ręka.

 

 

 

Źródło: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Flickr_-_DVIDSHUB_-_Fitness_Test_Shows_Marines_a_Taste_of_Combat.jpg

 

 

 

NUMERY ALARMOWE

 

112  EUROPEJSKI NR RATUNKOWY

999  POGOTOWIE RATUNKOWE

998  STRAŻ POŻARNA

997  POLICJA

 

991  POGOTOWIE ENERGETYCZNE

992  POGOTOWIE GAZOWE

993  POGOTOWIE CIEPŁOWNICZE

994  POGOTOWIE WODOCIĄGOWE

986  STRAŻ MIEJSKA

KONTAKT:

telefon:

668 735 053

e-mail:

kontakt.pierwszapomocedu@gmail.com

adres:

ul. Orląt Lwowskich 19/2
41-902 Bytom