loading

Jak poprawić wadę zgryzu?

 

Wada zgryzu to powszechny problem, który może mieć różne przyczyny. Występuje pod wieloma postaciami, m.in. jako zgryz otwarty, krzyżowy czy głęboki. Każda wada wymaga specyficznego podejścia i metody leczenia. Dostępne są różne techniki ortodontyczne, takie jak aparaty na zęby czy retencje.

 

W skrajnych przypadkach ortodonta może stwierdzić, że wymagana jest chirurgia szczękowa. Cały proces jest dość długi i złożony. Niezbędna jest nie tylko wszechstronna diagnoza, ale również przygotowanie indywidualnego planu leczenia.

 

Jak wygląda leczenie wady zgryzu?

Czas potrzebny na zlikwidowanie wady zgryzu zależy od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, rodzaj wady i stopień jej zaawansowania. W przypadku młodszych osób, u których kości są jeszcze w fazie wzrostu, proces zazwyczaj przebiega dużo szybciej. U dorosłych może trwać kilka lat, zwłaszcza jeśli wada jest poważna.

Najczęściej stosowaną metodą leczenia są aparaty ortodontyczne. Mają one postać metalowych zamków i drutów, które mocuje się na zębach. Następnie są one regulowane przez ortodontę podczas leczenia. Stosuje się też aparaty lingwalne, umieszczane od wewnętrznej strony zębów. Takie wersje są niewidoczne, co dla wielu osób ma istotne znaczenie. Ortodonta może również wskazać na konieczność leczenia chirurgicznego. W takim przypadku niezbędna jest ingerencja chirurga szczękowo-twarzowego.

 

 

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne?

Poprawa zgryzu może mieć pozytywny wpływ nie tylko na wygląd, ale również na ogólny stan zdrowia jamy ustnej, komfort życia pacjenta oraz jego pewność siebie i samoocenę. W kontekście zdrowia można zapobiec bólom w stawach skroniowo-żuchwowych, trudnościom w żuciu, a w skrajnych przypadkach nawet problemom z mówieniem. Wady zgryzu mogą prowadzić do nieprawidłowego rozkładu sił na zębach, co z kolei skutkuje ich przedwczesnym zużyciem, pękaniem lub utratą. Niedokładne żucie pokarmu nierzadko jest przyczyną problemów z trawieniem. Aby skrócić cały proces leczenia, warto zacząć je najszybciej jak to możliwe.

 

 

Poprzedni wpis: Zaburzenia osobowości – rodzaje. Lista 10 zaburzeń

Kolejne wpisy:



DODAJ KOMENTARZ

NUMERY ALARMOWE

 

112  EUROPEJSKI NR RATUNKOWY

999  POGOTOWIE RATUNKOWE

998  STRAŻ POŻARNA

997  POLICJA

 

991  POGOTOWIE ENERGETYCZNE

992  POGOTOWIE GAZOWE

993  POGOTOWIE CIEPŁOWNICZE

994  POGOTOWIE WODOCIĄGOWE

986  STRAŻ MIEJSKA

KONTAKT:

telefon:

668 735 053

e-mail:

kontakt.pierwszapomocedu@gmail.com

adres:

ul. Orląt Lwowskich 19/2
41-902 Bytom