loading

 

ODRMOŻENIA

 

Odmrożenia są wywołane działaniem zimna i wilgoci na obwodowe części ciała - palce, dłonie, stopy, nos, uszy. U każdej osoby, u której występują odmrożenia, należy jednak brać pod uwagę możliwość współistnienia hipotermii.

 

Mechanizm powstania odmrożenia jest złożony. Początkowo, w reakcji na działanie zimna, naczynia krwionośne skóry się obkurczają - organizm broni się przed utratą ciepła, ale jednocześnie w pewien sposób poświęca obwodowe części ciała. Krew, której udaje się przecisnąć przez naczynia, krąży tak wolno, że zaczynają tworzyć się zakrzepy. Zakrzepy blokują i tak już zwężone naczynia, przepływ krwi ustaje zupełnie i tkanki zaczynają umierać. Im głębiej sięga niedokrwienie, tym poważniejsze jest odmrożenie. Łagodne odmrożenia dotyczą skóry i tkanki podskórnej, ciężkie odmrożenia powodują uszkodzenia wszystkich tkanek, z kośćmi włącznie.

 

Na miejscu zdarzenia ocena stopnia uszkodzenia tkanek jest praktycznie niemożliwa - wszystkie odmrożenia wyglądają podobnie. Skóra jest blada (praktycznie biała) i nieczuła (ofiara nie czuje ani ucisku, ani bólu), w dotyku przypomina tworzywo sztuczne - powłoki są twarde i nieruchome. Bywa, że w zgięciach pojawiają się kryształki lodu. Ofiara nie może też poruszać odmrożoną częścią ciała.

Postępowanie ratownicze na miejscu zdarzenia zwykle nie jest w stanie odwrócić już powstałych uszkodzeń, ale może zmniejszyć ich zakres. Najważniejsze, aby nieprawidłowym i pochopnym działaniem nie zranić tkanek jeszcze bardziej. Przede wszystkim nie wolno nacierać odmrożonych części ciała - w ten sposób pogłębia się tylko uszkodzenia skóry. Nie wolno także podejmować prób ogrzania na miejscu zdarzenia - ogrzewanie podejmuje się tylko w bezpiecznym miejscu, najlepiej w szpitalu.

 

Jeżeli odmrożenie dotyczy palców dłoni lub stóp, to na miejscu zdarzenia trzeba spróbować zdjąć przedmioty, które mogą powodować ucisk - np. pierścionki, obrączki, bransolety itp. Należy również zdjąć mokre elementy garderoby - buty, skarpety, rękawiczki i zastąpić je suchymi lub szczelnym, grubym opatrunkiem. Trzeba pamiętać, że po zdjęciu np. buta w krótkim czasie pojawia się obrzęk - ponowne jego założenie bywa więc bardzo trudne lub nawet niemożliwe. Ważne jest, aby zabezpieczyć odmrożone części ciała przed urazami - ofiara nie czuje bólu i nie zdaje sobie sprawy z doznanych obrażeń.

NUMERY ALARMOWE

 

112  EUROPEJSKI NR RATUNKOWY

999  POGOTOWIE RATUNKOWE

998  STRAŻ POŻARNA

997  POLICJA

 

991  POGOTOWIE ENERGETYCZNE

992  POGOTOWIE GAZOWE

993  POGOTOWIE CIEPŁOWNICZE

994  POGOTOWIE WODOCIĄGOWE

986  STRAŻ MIEJSKA

KONTAKT:

telefon:

668 735 053

e-mail:

kontakt.pierwszapomocedu@gmail.com

adres:

ul. Orląt Lwowskich 19/2
41-902 Bytom