Wywiad SAMPLE
Po szybkiej ocenie ABC można przystąpić do zebrania wywiadu w celu uzyskania podstawowych informacji o poszkodowanym. Zbieranie takiego wywiadu ma dwie zalety. Po pierwsze jest formą rozmowy, która pozwala na kontrolę zmian stanu świadomości poszkodowanego. Po drugie umożliwia uzyskanie w krótkim czasie istotnych informacji, które potem można przekazać zespołowi ratownictwa medycznego. Należy pamiętać, że osoba ratująca może być ostatnią osobą mającą kontakt z przytomnym poszkodowanym, dlatego tak ważne jest zebranie informacji o stanie jego zdrowia. W przypadku gdy poszkodowany jest nieprzytomny, można spróbować dowiedzieć się czegoś od członków rodziny lub ewentualnie od świadków zdarzenia.
Wywiad może być zbierany np. przez ratownika stabilizującego kręgosłup (znajdującego się przy głowie poszkodowanego) według schematu SAMPLE:
S - symptomy (signs/symptoms), czyli dolegliwości, jakie poszkodowany aktualnie zgłasza;
A - alergie (allergies), czyli wszystkie substancje i produkty, na jakie poszkodowany jest uczulony (np. leki, pokarm);
M - medykamenty (medicines), czyli wszystkie leki, jakie poszkodowany zażywa (i czy zażywa je zgodnie z zaleceniami);
P - przebyte choroby oraz pobyty w szpitalu (past medical story); poszkodowany może tu poinformować o występujących u niego chorobach przewlekłych, może też stwierdzić ogólnie, że np. „leczy się na serce" - w takim wypadku należy uściślić, o jaką chorobę chodzi (np. migotanie przedsionków, przebyty zawał);
L - lunch (lub last meal), czyli posiłek, jaki poszkodowany przyjął przed zdarzeniem (kiedy i co to było?);
E - ewentualnie, co się jeszcze stało, czyli okoliczności zdarzenia (events), np. poszkodowany miał wypadek samochodowy, bo najpierw zrobiło mu się słabo za kierownicą.
Memotechnika SAMPLE pozwala zebrać prosty wywiad bez pominięcia istotnego szczegółu. W trakcie jej stosowania warto zachować właściwą kolejność.